Technologia LED

     Pojęcie "LED" (ang. light-emitting diode) oznacza diodę świecącą, a jej działanie polega na przyłożeniu do niej napięcia stałego i swobodnym przepływie prądu. Technologia LED została opracowana już w latach 60-tych XX wieku, a przez kolejne lata postępów w rozwoju zaczęła nam towarzyszyć w różnych aspektach życia. Dioda w pilocie TV,  lampki sygnalizujące pracę urządzeń, wyświetlacze kalkulatorów i zegarków cyfrowych to tylko niektóre z przykładów jej zastosowania. Kiedy technologia stała się bardziej energooszczędna i udało się uzyskiwać lepsze parametry świetlne, szybko stwierdzono, że diody LED będą miały idealne zastosowanie w oświetleniu.

    Dziś, pomimo krążących negatywnych opinii, rozwój technologii LED pozwala na wytwarzanie zdrowego światła, a jej dostępność jest już powszechna dla każdego konsumenta. Naukowcy nie mają wątpliwości, że przyszłość oświetlenia wiążę się z technologią opartą na diodach świecących. Podstawowe zalety diod elektroluminescencyjnych:

  • mały pobór prądu,
  • duża sprawność [lm/W],
  • małe straty energii,
  • małe rozmiary,
  • długa żywotność (średnio ok. 50 000h).

 

    Hurtownia elektrotechniczna DORIAN Sp. j. z siedzibą w Michałowie-Reginowie posiada techniczny dział oświetleniowy. Dzięki ww. właściwościom technologii  LED, DORIAN wykorzystuje ją w różnych segmentach oświetlenia:

  • podstawowe – np. Urząd Gminy Jabłonna, Starostwo Powiatowe w Legionowie oświetlenie pomieszczeń biurowych,
  • przemysłowe i awaryjne – np. Hala produkcyjna firmy Budo-System,obiekty medyczne – np. Klinika w Radzyminie,
  • iluminacyjne – np. Kościół Matki Boskiej Fatimskiej w Legionowie,
  • drogowe – np. modernizacja oświetlenia Aleja Legionów,
  • konsumenckie – zamiana żarówek żarowych .

    Kolejną zaletą diod LED jest możliwość prostego sterowania. Za pomocą nowoczesnych projektów z wykorzystaniem kolorowych lub białych diod możemy uzyskać doskonałe oświetlenie dekoracyjne dla domu lub sklepu. Trwałość i odporność na ilość  włączeń w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła znakomicie sprawdza się na klatkach schodowych, korytarzach. Stosując plafony ze źródłami LED w połączeniu z czujnikami ruchu możemy ograniczyć zużycie prądu na częściach wspólnych o ok 80%.

      Nie chciałbym jednak, żeby po przeczytaniu tego artykułu technologia LED była odebrana  jako jedyny słuszny wybór. Jest to na pewno przyszłość, ale taki sposób myślenia może spowodować wzrost kosztów inwestycji. Każda nowa, rozwijająca się technologia dla inwestorów oznacza większe nakłady początkowe. W założeniach poprzez zaprojektowanie oświetlenia LED chcemy zapewnić sobie niższe koszty eksploatacyjne, a dzięki nim, patrząc długoterminowo, oszczędności, jednak trzeba uważać, aby nie przeinwestować. Dlatego przed podjęciem decyzji warto  się poważnie zastanowić np. w naszym nowym wymarzonym domu mamy pomieszczenie gospodarcze w piwnicy, gdzie planujemy  trzymać ozdoby świąteczne oraz walizki. Czy warto tam kupować nowoczesną żarówkę z diodami LED za 15 zł i włączyć ją 2 razy na rok, czy wykorzystać tradycyjną żarówkę, która nam zalega w szufladzie?

     Największym jednak zagrożeniem dla konsumentów jest gatunek kupowanych produktów. Niestety w dobie napływu towarów ze wschodu rynek został bardzo zepsuty przez niską  jakość towarów. Takie źródła LED zamiast wymienionej przeze mnie wcześniej długiej żywotności, po krótkim okresie użytkowania zaczynają tracić swoje właściwości, przestają działać, a firmy je sprzedające zapadają się pod ziemie. W konsekwencji konsument jest uprzedzony do całej technologii, a obawiając się wydawać większą kwotę na oświetlenie lepszej firmy nigdy się nie dowie o  wyżej wymienionych zaletach tego typu oświetlenia. Rynek oświetleniowy niczym nie różni się od innych, także tutaj występują produkty lepsze i gorszę, dlatego należy uważać na jakość przy ich wyborze. Znane marki, które specjalizowały się w oświetleniu od lat, nadal są godne polecenia.

      Technologia diod LED jest na pewno przyszłością oświetlenia, a za jej główną zaletę w  rozwijającym się świecie trzeba uznać energooszczędność. Modernizacja oświetlenia jest tylko jednym z elementów, ale np. wraz z docieplaniem budynków, zastosowaniem odnawialnych źródeł energii oraz używaniem energooszczędnych urządzeń wpływa na efektywność energetyczną naszego miasta, obniżenie zużycia energii, a to przekłada się na mniejsze zanieczyszczenie powietrza i atmosferę w jakiej wszyscy żyjemy.

 

Mgr inż. Tomasz Woźniak

Z-ca Dyr.Działu Usług Projektowych i Wykonawczych

tomasz.wozniak@dorian.com.pl